Neden Algorithmic Trading ?

 

checkershadow_illusion4med

Soru Basit, A Karesinin B Karesinden daha koyu renk olduğu gerçeğine bütün paranızı yatırırmıydınız ?

“A Karesi B Karesinden daha koyu renklidir” bu argümana inanıyorsanız  1’e 1000 oran ile benle bahse girermisiniz ? Bahsi kazanmanız durumunda yatırdığınız her 1 Liranız için 1000TL vericem ve garanti şekilde para kazanacaksınız, çünkü A’nın B’den daha koyu renkli olduğu bariz bir şekilde belli. B’nin A’dan daha koyu renkli olma ihtimali hemen hemen hiç yok. Size bedavaya para dağıtıyorum, yerinizde olsam bu fırsatı kaçırmaz bütün paramı yatırırdım.

Yalnız, soruyu sorma şeklimden ve benim bu bahsi açarken aptal olmayacağım gerçeğinden içinizde az da olsa küçük bir kuşku var. Ama yine de bahis çok cazip şartlarda, belki bütün paranızı değil ama bir bölümünü yatırsanız daha az riskli para kazanma şansınız olabilir ama her halikarda buradan para kaybetmeniz imkansız görünmekte.

Satranç tahtasında, A koyu Gri, B ise beyaza yakın açık gri, Yeşil Silindir Obje ise tahta üzerinde kendi doğrultusunda gölge oluşturmakta. İşte herşey bu gölge de saklı. Gölge aslında B karesini A karesi ile aynı renk yapmakta. A ile B birbirine bire bir eşit tonda. Ancak göz ve beyninizdeki görme fonksiyonları size optik ilüzyon ile algı oyunu oynamakta ve yanıltmakta.

checkershadow_double_med

Karelere yardımcı çizgiler ile bir kez daha bakınca, aynı tonda olduğunu, yani A’nın B’den koyu olmadığını ispatlıyoruz. Bu ispatla Bahsi ve tüm paranızı da kaybetmiş bulunuyorsunuz. Eğer hala ikna olmadıysanız, bu resmi Photoshop’ta açıp Eyedropper aracı ile renklerin RGB (red – green- blue) değerine bakabilirsiniz. Her iki kare de, 120-120-120 değerine sahip yani bire bir eşit.

photo-proof2

Yine de buna rağmen ikna olmadıysanız, bu deneyi gerçekleştiren MIT profesörünün websitesinde A ve B karelerinin aynı renk olduğunu kanıtlamak için önerdiği methodları uygulayabilirsiniz. http://web.mit.edu/persci/people/adelson/checker_more_evidence.html

Algorithmic Trading

İnsan algı ve duyuları yanılgılara çok müsaittir. Bu örnekten de gördüğünüz gibi, %100 kazanacağınızı zannettiğiniz bir durumda %100 kaybetmeniz garantidir. Bilgisayar yardımı ile Renk tonunu okutmadan bizim bu renkleri biyolojik gözlerimizle ayırmamız imkansızdır.

Aynı şey Fiyat Grafiklerini okurken de geçerlidir. Çok emin olduğunuz bir fiyat patterni yada teknik indikatör aslında göründüğü gibi olmayabilir. Hem teknik analiz gibi hiçbir kesinliği olmayan göreceli yorumları, birde optik ilüzyonla birleştirince, kayıplarınız kaçınılmaz olmaktadır.

Bir çok piyasa insanı önüne 2-4 hatta daha fazla monitör koyması ile övünürken aslında algı ve duyularını ambale etmekte, kendini gereksiz şekilde yorarak yanlış karar almaya sevk etmektedir.

Bizim grafik diye baktıklarımız aslında sayısal zaman dizileridir (time series) ve bunları kendi insan algımızla daha kolay incelemek için grafik haline getirmekteyiz. Bilgisayar ise hiçbir grafik olmadan direkt sayılar üzerinden işlem yapabilmektedir, bu zaten bilgisayarların temel özelliğidir. Sayısal değerleri grafik haline getirmektense, bilgisayarı bu sayıları işleyebilecek algoritmalar ile programlarsak, biyolojik limitlerimizin neden olduğu hata ve kayıplarımızı önemli ölçüde azaltırız. Ekran sayısını arttırmak yerine, mümkünse hiç ekranı olmayan uzak sunucularda barındırılan, kendi kendine çalışan robot kodlarla işlem yapmak, 4-6 ekranı sürekli takip eden insandan elbette daha başarılı olacaktır.

Algorithmic Trading yorulmaz, yanılmaz, yalan söylemez ve hata yapmaz. Ancak programlama hatası ve algoritmanın kalitesi, yanlış piyasa ve zamanda yanlış algoritmanın kullanılması gibi hatalar tabi ki mümkündür ve ciddi kayıplara neden olabilir ama insanın biyolojik limitlerinin neden olduğu hiç bir hata Algorithmic Trading’te olmaz.

 

Facebooktwittergoogle_pluslinkedinmailFacebooktwittergoogle_pluslinkedinmail

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *