Nasıl iPhone Uygulama Geliştirilir ?

ilk önce iOS işletim Sisteminin ne olduğuna bakalım.
iPhone ve iPad’in kullandığı iOS işletim sistemi aslında Mac OS X’in ARM işlemcili mimari için derlenmiş (compile edilmiş) halidir.
Mac OS X masaüstü işletim sistemi bir unix türevi olan FreeBSD kernelini temel alır. Linux ve diğer unix türevlerinin kullandığı XORG (X11, Xwindows) yerine Apple’ın kendi geliştirdiği Grafik Arabirimini ve Desktop engine’i (quartz) kullanır. Bu işletim sistemindeki görsel objeler ve diğer uygulama API’leri Cocoa Framework ile gelmektedir.
İşte bu cocoa frameworkün iOS üzerindeki halide Cocoa Touch olarak adlandırılmaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi Touch yani iPhone’a özgü dokunmatik arabirim ve görsel objeler bu library üzerinden sağlanmaktadır.
Sonuç olarak iOS Apple’ın kendi geliştirdiği Grafik Arabirim ve Cocoa Touch API Library’lerinin FreeBSD çekirdeği üzerinde ARM mimarili işlemciler için derlenmesinden başka birşey değildir.
Bir karşılaştırma yaparsak; Windows Mobile, Masaüstü Windows’un kaynak kodlarını X86 mimarisi yerine ARM mimarisine göre compile edilmiş hali değil tamamen farklı sıfırdan kodlanmış ayrı bir mobil işletim sistemidir. Oysa iOS neredeyse MAC OSX’in bire bir aynısıdır.

Peki iPhone Uygulaması Hangi Dil ile geliştirilir ?

Mac OS X üzerinde geliştirme yapabilmek için bir çok dil kullanılabilinir. Ancak Apple’ın standart dili Objective-C dilidir. Bu dil ile Cocoa Framework üzerindeki objeler kullanılarak geliştirme yapılır. Arabirim olarak bir metin editörü ve GCC 4 üzeri bir compiler yeterli olsada, Apple’ın Visual Studio benzeri IDE’si XCode geliştirme için yeterli olan konforu sağlamaktadır. XCode beraberinde çok iyi bir görsel tasarım aracı ile birlikte gelmektedir.
iPhone üzerinde çalışan tüm uygulamalar da Apple’ın resmi dili olan Objective-C dili ile geliştirilmektedir. Çünkü Apple’ın iPhone için sağladığı Cocoa Touch Framework içindeki Libraryler ancak bu dil ile kullanılabilmektedir. Teorik olarak C++ libraryleri de Objective-C içinden çağırabilmektedir. Buradaki bir istisna oyunlarda söz konusu olmaktadır. C++ ile kodlanmış OpenGL uygulamaları da iPhone için derlenebilmektedir. Bu yüzdendir ki, Android ve diğer platformlarda çalışan oyunlar çok basit şekilde modifiye edilerek iOS içinde yayınlanmaktadır.
iphone uygulama geliştirme
Objective-C Dili çok zor bir dildir. Genelde Dünya’daki tüm akademik bilgisayar bilimleri eğitimlerinde C dili temel alınır ve C++ C# Java PHP Javascript gibi diller hep C syntax’ını (yani gramerini) kullanır. Oysa Objetive-C dili her nekadar isminde C olsada tamamen farklı bir syntax’a sahiptir ve bu onu öğrenilmesi zor kılar.

Neler Gerekli ?

iPhone Uygulama geliştirme yapmak için gerekli olanlar;
Bu işe ayıracağınız ekstra zaman
Apple iPhone Developer Hesabı yıllık 100$
Intel işlemcili Apple bilgisayar, Snow Leopar İşletim Sistemi 10.6.6 , XCode 4 ve iPhone SDK 4.3 .
Test ve Debug için yeni model iPhone, iPad ve iPod Touch cihazları
Sabır, Araştırma, Öğrenim Tutkusu
ve tabiki iyi derecede ingilizce bilgisi

Peki bu iş kazançlı mı ?

Ülkemizdeki insanlar bir telefona yaklaşık 2000TL verip 0.99centlik uygulamaya para vermek istememektedirler. Bu yüzden komisyonu çıkarttığımızda kalacak 0.70 centten 1000 kişinin satın alacağını hesaplarsak bir uygulamadan ancak 700$ para kazanabilirsiniz. Türkiye’de aktif olarak uygulama yükleyen yaklaşık 50.000 iPhone ve iPad kullanıcısı vardır. Yani siz zaten bu zorlayıcı ortamda geliştirme yapabilecek seviyedeyseniz, piyasadaki başka geliştirme ortamlarında yada kendi işinizde çok daha fazla para kazanabilirsiniz.

Korsan iPhone Uygulaması Yükleyenleri Bekleyen Tehlike nedir ?

Piyasada satılan çoğu telefona Jailbreak işlemi yapılmıştır ve kullanıcılar aslında görmedikleri halde arkada bir sürü unix servisi çalıştırarak cihazın pil ömründen yedirerek pili şarj tutmaz hale getirmektedirler.

Comments are closed.